EN

Na czym polega działalność Laboratorium Naukowego Lirene?

 

Laboratorium Naukowe Lirene, to miejsce, w którym są tworzone naukowe i technologiczne koncepcje produktów kosmetycznych. Poprzez analizę doniesień badaczy z całego świata oraz prowadzenie własnych badań naukowych eksperci Laboratorium wyznaczają trendy w pielęgnacji skóry oraz wprowadzają nowe naukowe rozwiązania do kosmetologii.

 

Kim jest zespół ekspertów Lirene?

 

To technolodzy, a także specjaliści z zakresu nauk biologicznych i chemicznych.

 

Z jakich dotychczasowych osiągnięć Laboratorium jest szczególnie dumne?

 

Od 3 lat Pracownia Badań in vitro Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris ocenia potencjał drażniący gotowych kosmetyków na modelu naskórka za pomocą testu in vitro.
Test ten został zaakceptowany przez Unię Europejską jako jeden z testów alternatywnych do eksperymentów na zwierzętach. Testy, które pół wieku temu wykonywano na zwierzętach, obecnie wykonujemy in vitro na modelach skóry. Stały się one w naszej firmie standardem. Jestem szczególnie z nich dumna, ponieważ jesteśmy jedyną polską firmą kosmetyczną, ale również jedną z nielicznych na świecie, która bada bezpieczeństwo kosmetyków przy pomocy modeli naskórka.

 

Czy kosmetyki Lirene są testowane na zwierzętach?

 

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris nie testuje, nigdy nie testowało i nie zlecało wykonania badań na zwierzętach. Dotyczy to zarówno kosmetyków, jak i ich składników.
Testowanie produktów kosmetycznych na zwierzętach jest w Unii Europejskiej zabronione przepisami prawa od 11 września 2004 roku. Od 11 marca 2009 na terenie Unii Europejskiej zabronione jest również testowanie na zwierzętach składników kosmetycznych. Natomiast w marcu tego roku wszedł w życie zakaz wprowadzania do obrotu kosmetyków, które zawierają składniki przetestowane na zwierzętach.

 

Jakie składniki w kosmetykach budzą największe kontrowersje?

 

Obecnie najwięcej obaw wśród konsumentów budzi obecność parabenów w kosmetykach.
Parabeny są jak dotąd najlepiej przetestowanymi substancjami konserwującymi stosowanymi w kosmetykach. Co ważne, są dobrze tolerowane przez skórę. Niektóre badania sugerują związek stosowania parabenów z występowaniem raka piersi i zaburzaniem gospodarki hormonalnej. Tego typu badania szczególnie upodobały sobie media, które “rozdmuchały” temat. Należy jednak zauważyć, że istnieje wiele rzetelnych badań naukowych, które wykluczają te zależności. Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich przy Komisji Europejskiej wielokrotnie przeprowadzał szczegółową analizę bezpieczeństwa stosowania parabenów. Biorąc pod uwagę cały aktualny stan wiedzy na temat parabenów, a przede wszystkim wiarygodną analizę i interpretację wyników badań naukowych, nie ma podstaw do obaw przed ich stosowaniem.

 

Jakie innowacje zostały wprowadzone do kosmetyków Lirene?

 

Technologia TGFbeta, to ostatnia innowacja, która została wprowadzona do linii kosmetyków Lirene Ideale. TGFbeta, to bardzo istotne białko dla fizjologii skóry. Bierze ono udział w gojeniu uszkodzeń, syntezie kolagenu, a także działa przeciwzapalnie. By to białko mogło działać sprawnie potrzeba wielu cząsteczek pomocnicznych. Niestety, z wiekiem te mechanizmy zaczynają działać mniej sprawnie. Jak wspomóc skórę w takiej sytuacji? Rozwiązanie znaleźli naukowcy, którzy tworzą cząsteczki identyczne do tych występujących naturalnie w organizmie. Taką cząsteczką aktywującą jest TGFbeta. Efektem jest wzrost tempa regeneracji i naprawy komórek, dzięki czemu skóra staje się jędrna. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że badania nad elastycznością komórek skóry, do tej linii kosmetyków, przeprowadzono za pomocą nowoczesnego mikroskopu sił atomowych. To kolejna innowacja. :)

 

Jakie są najświeższe światowe trendy w kosmetologii?

 

Swieżym trendem w pielęgnacji skóry, który moim zdaniem szybko nie przeminie, , są białka o charakterze czynników wzrostu. Na rynku wciąż jest zaledwie kilka surowców mających za zadanie naśladować tkankowe czynniki wzrostu bądź wpływać na konkretne szlaki metaboliczne w skórze.

 

Jakie nowe wyzwania stawia sobie Laboratorium?

 

Kosmetologia wciąż się rozwija. Jest to dziedzina interdyscyplinarna, która łączy biologię, chemię i farmację, a nawet medycynę, czy fizykę. Wraz z rozwojem nauk podstawowych wiemy coraz więcej o tym jak pielęgnować skórę i tworzyć skuteczne oraz bezpieczne dla skóry kosmetyki. Rozwój kosmetologii na świecie jest bardzo intensywny. Chcemy za nim nadążać, a czasem nawet wyznaczać nowe trendy.
Ponadto wciąż poszukujemy eliksiru młodości :)

 

Co gwarantuje skuteczność stosowanych kosmetyków Lirene?

 

Wszystkie efekty działania naszych kosmetyków mają potwierdzenie w rzetelnych badaniach naukowych. Skuteczność ich działania oceniamy zarówno za pomocą specjalistycznej aparatury badawczo-pomiarowej, jak i subiektywnej opinii ochotników.

 

Gdybyś mogła przekazać tylko jedną, kosmetyczną poradę dotyczącą codziennej pielęgnacji, jak by ona brzmiała?

 

W pielęgnacji skóry niezwykle istotna jest systematyczność, chociaż często o niej zapominamy. By skóra ładnie wyglądała i była w dobrej kondycji, ważna jest regularna aplikacja kosmetyków. Traktujemy po macoszemu skórę ciała i stóp, a o jej nawilżeniu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy przychodzi wiosna i zaczynamy nieco więcej odsłaniać.

 

Jaki jest Twój sposób na ładny wygląd?

 

Systematyczność, dokładne oczyszczanie skóry i …. uśmiech na twarzy.